Ilustracija(Foto: RNB/SBplus(arhiva))
Iz bosanskobrodske Rafinerije stiže informacija kako bi, zahvaljujući 16 milijuna eura vrijednom novom projektu, koji otvara prostor za nove investicije, iz Rafinerije u budućnosti plin mogli izvoziti na zapad.
SLAVONSKI BROD – Krajem proteklog tjedna u susjednom je bosanskom Brodu svečano u rad pušten novi pogon Rafinerije. Riječ je, kako piše bosanskobrodski portal ebrod, o plinskoj kompresorskoj stanici čiji je rad omogućen dovodom prirodnog plina plinovodom kojim je Rafinerija spojena s plinskim sustavom Hrvatske. Podsjetimo plinovod je izrađen ispod korita rijeke Save, zašto je Crodux, kako je istaknuto na prošlotjednoj sjednici županijske Skupštine Brodsko-posavske županije, imao potrebne građevinske i uporabne dozvole.
Puštanjem u pogon ovog plinovoda u cijelosti je prestala funkcija produktovoda, koji obješen na most preko rijeke Save činio prepoznatljivu savsku vizuru. No, od skora ga više neće biti. Crodux je zatražio i dobio odobrenje za uklanjanje mosta, odnosno produktovoda.
Odobreno uklanjanje produktovoda i visećeg mosta
- U srijedu je izdano rješenje kojim se odobrava uklanjanje toga produktovoda, koji uopće nije u funkciji. – kazao je pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša Brodsko-posavske županije Miroslav Jarić, na sjednici Županijske skupštine.
I dok s ove strane rijeke Save još čekaju na točan datum uklanjanja mosta, iz bosanskobrodske Rafinerije stiže informacija kako bi, zahvaljujući 16 milijuna eura vrijednom novom projektu, koji otvara prostor za nove investicije, iz Rafinerije plin mogli izvoziti na zapad.
U planu je izgradnja plinske elektrane
"U planu je izgradnja plinske elektrane. Važno je da imamo novih 5,5 kilometara plinovoda i da imamo kompresorsku stanicu”, kazao je, piše tamošnji portal ebrod, premijer RS-a Radovan Višković.
Dodao je kako je sljedeća stanica za plin iz RN Brod i Rafinerija ulja Modriča, koja će na ovaj način biti više ekološka. Uz predstavnike Rafinerije, kao i veleposlanika Rusije u BiH Igora Kalabuhova, svečanom puštanju u rad nove plinske kompresorske stanice, nazočio je i srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik. „Dodik je kazao kako zapad nazočnost Rusije u BiH opisuje kao maligan utjecaj, upitavši kakav onda utjecaj ima Njemačka koja prijeti sankcijama. Dodao je i kako postoji mogućnost da ovaj plin u budućnosti ide u oba smjera, što znači da bi se plin odavde mogao izvoziti na zapad.", piše bosanskohercegovački portal ebrod.
Prilika i za slavonskobrodske ekologe i borce za čisti zrak
Hoće li se ove najave i ostvariti ostaje vidjeti. Tek sigurno je kako bi plinofikacija Rafinerije trebala doprinijeti smanjenju njene uloge u onečišćenju zraka koji udišu stanovnici Slavonskog Broda. Gubitkom tog neslavnog statusa, Rafinerija bi, neizravno, mogla potaknuti slavonskobrodske borce za čist zrak da, zajedničkim snagama, pokušaju, 'u svom dvorištu' potaknuti pitanje rješavanja ovog nimalo bezazlenog problema. Možda razmisle da ujedinjeni, svi zajedno, a ne svatko ponaosob, sada snage s Rafinerije okrenu prema hrvatskoj državi i legitimnim akcijama potaknu žurno otvaranje graničnog prijelaza
Svilaj za teretni promet te da se taj isti promet zabrani na graničnom prijelazu Slavonski Brod. Na taj bi se način, barem donekle, doprinijelo smanjenju emitiranja
lebdećih čestica u zraku koje su najveći zagađivač slavonskobrodskog zraka, a koje dolaze od automobila i loših energenata. Područja u kojem bi slavonskobrodski ekolozi, ako im je uistinu cilj isključivo čist zrak što vjerujemo da je, mogli organizirati akcije kojima bi potakli Vladu da prihvati i
prijedloge Grada po kojima bi energetska obnova fasada i zamjena starih ložišta na kruta goriva s prirodnim plinom za građane Slavonskog Broda bila sufinancirana s 85 do 100 posto, kako bi se i na taj način utjecalo da Brođani udišu zrak bolje kvalitete. Prostora za djelovanje ima, no i na ovom polju ostaje vidjeti hoće li nova godina donijeti značajnije pomake.