Ilustracija (Foto: Željko Mužević)
Oni koji ne razumiju srpski neka se ne muče s audio prilogom. Ništa spektakularno Tito nije kazao, tek, iz njegova razgovora s generalom vidljivo je kako su probleme rješavali komunistički totalitaristi poslije potresa u Slavonskom Bordu, slabijeg od onoga koji se netom dogodio na Baniji.
SLAVONSKI BROD - Trinaestog travnja 1964. godine, oko 9.30 sati, slavonskobrodsko područje pogodio je potres jakosti 5,6 stupnjeva po Richteru. Epicentar je bio u Dilju, nedaleko Kindrova zbog čega su najviše stradala diljska i podiljska mjesta: Ruševo, Matković Mala, Bukovlje, Vranovci, Podvinje….kao i sam Slavonski Brod.
Na svu sreću poginulih nije bilo ali je ozlijeđeno 60-ak osoba, porušeno je 2170 kuća, a oštećena su i 7.972 objekta, među kojima je bila i zgrada Magistrata.
Potresa iz 1964. u svom tekstu prisjetio se i naš preminuli kolumnist Emil Cipar. Najmanje iz dva razloga: Potres se dogodio na njegov rođendan, a susreo se i s tadašnjim predsjednikom ondašnje države SFRJ Josipom Brozom Titom, koji je s najvišim državnim vrhom obišao stradala područja, stanovništvo i radne brigade koje su radile na sanaciji posljedica potresa. (…)
- U svojem životu sam se tri puta susreo sa Titom. I bez obzira što se o njemu sada misli, ja se tih susreta uvijek rado sjećam. Josip Broz Tito je tada rekao otprilike …da je Slavonski Brod zadesila velika nesreća, ali da će omladina i ine snage društva učiniti sve da se posljedice ublaže (…) - zapisao je Emil Cipar, a više možete pročitati u tekstovima koji se kriju pod ovim linkom: http://www.hrvatskiglas-berlin.com/?p=13759, http://www.hrvatskiglas-berlin.com/?p=129104.