
Foto: AP/SBplusPogon Boxmarka u Gornjoj Vrbi, fotografirano u travnju 2018. godine

Foto: AP/SBplusPogon Boxmarka u Gornjoj Vrbi, fotografirano u travnju 2018. godine

Foto: AP/SBplusTomislav Cesarec u pogonu u G. Vrbi, fotografirano u travnju 2018.

Foto: AP/SBplus

Foto: AP/SBplus

Foto: AP/SBplus

Foto: AP/SBplus

Foto: AP/SBplus
"Nas 200 i nešto žena, koliko nas ima u šivaoni, stale smo sa šivanjem i tražile da nam se pojasni zašto nam se toliko oduzima od plaće. Nismo mi robovi, mi smo isto žene od krvi i mesa", kazala je Ivana Rosandić, radnica Boxmarka.
SLAVONSKI BROD - Nakon srpanjske priče Provjerenog o uvjetima rada u hrvatskim pogonima svjetski ugledne tvrtke Boxmark, od kojih se jedan nalazi i u Slavonskom Brodu, točnije u Gornjoj Vrbi, za situaciju se zainteresirala i austrijska državna televizija. Upravo zbog toga, tvrde iz Provjerenog, konačno ih je primila i Uprava hrvatskog Boxmarka.
T. Cesarec za SBplus u travnju 2018., kazao je kako se susreću s fluktuacijom radne snage zbog otvaranja EU tržišta rada. - Mi se s tim borimo poboljšanjem uvjeta rada, povećanjem plaća i ono mogu reći kako je povratna informacija od strane radnika da su zadovoljni - kazao je tada.
Član Uprave ove tvrtke, Tomislav Cesarec, dao im je odgovor kako su "u poslijednje dvije godine primili tek nekoliko pritužbi koje su u vrlo kratkom roku obradili i u suradnji s radničkim vijećem donijeli sankcije kad je to bilo potrebno". Uz to kazao je kako radnice dnevno moraju pregledati do dvije tisuće komada, što smatraju da nije previše. "Imamo stručne timove koji se bave normiranjem rada i oni po strukturiranim pravilima normiraju rad na način da to svakom radniku bude dostižno", kazao je za Provjereno Cesarec, dodajući kako radnice imaju pri ruci vodu te mogućnost zadovoljavanja svih fizioloških ptoreba.
No, ekipa Provjerenog donijela je nova svjedočanstva radnika koja se ne podudaraju s izjavom predstavnika Uprave. Radnici iz pogona u Varaždinu i Slavonskom Brodu tvrde, navodno, kako je uprava pripremala taktiku kojom će sanirati štetu nastalu nakon objave priloga u srpnju.
"Naša nadređena je tražila u biti tko je voljan da dođe i da eventualno pred kamere stane (...) da se izjasne kao da uvjeti rada nisu takvi, da se oni ne odnose tako prema nama", ispričala je jedna radnica. Dok je Uprava još šutila, radnici su odlučili dići svoj glas. Samo dan nakon Provjerenog, u pogonu u Slavonskom Brodu strojevi su, pišu, utihnuli, a radnici prosvjedovali jer im je dosta toga da se prema njima ponašaju kao da su brojevi. Dosta im je nehumane norme koju ne mogu ispuniti i kazni koje slijede nakon toga.
"Nas 200 i nešto žena, koliko nas ima u šivaoni, stale smo sa šivanjem i tražile da nam se pojasni zašto nam se toliko oduzima od plaće. Nismo mi robovi, mi smo isto žene od krvi i mesa", kazala je Ivana Rosandić, radnica Boxmarka.
Inspekcija rada s ovim ženama nije razgovarala. Ali jest s onima u Zlatar Bistrici i Varaždinu, čija su im svjedočanstva bila dovoljna da utvrde kako tvrtka nije prekršila zakon zbog narušavanja dostojanstva radnika.
Ali jest uskratila, kako su utvrdili, godišnji odmor. Za to bi tvrtka mogla snositi novčane sankcije. Kazna je između 31.000 i 60.000 kuna. A promet tvrtke broji se u milijardama.
Po još tko zna koji put, uvjerili smo se kako su hrvatske institucije odradile svoj posao, piše dnevnik.hr, na čijim stranicama članak možete pročitati u cijelosti ali i pogledati svjedočanstva žena u prilozima provjerenog. Sve to nalazi se OVDJE.
Ekipa SBplusa u Boxmarkovom pogonu u Gornjoj Vrbi bila je krajem travnja ove godine. Tada smo Tomislava Cesarca, koji je bio na poziciji direktora proizvodnje, upitali kolika je fluktuacija radne snage. Nije nam odgovorio precizno, ali je kazao kako ona postoji, opravdavši to otvaranjem europskog tržišta rada. - Mi ovdje imamo radnika koji su s nama od prvog dana, ali je činjenica kako se u posljednje vrijeme suočavamo s povećanjem fluktuacije radne snage. Razlog tome je otvaranje eu tržišta, a mi na to odgovaramo poboljšanjem uvjeta rada, povećanjem plaća i ono što mogu reći je kako je povratna informacija od strane radnika da su zadovoljni - kazao je za SBplus tada Cesarec, naglasivši kako je prosječna neto plaća 4200 kuna plus dodatnih 2600 kuna godišnjih nagrada za uskrs, Božić i godišnji odmor.
Radnici koje smo tada kontaktirali i pokušali doznati jesu li uistinu zadovoljni nisu bili raspoloženi za razgovor. Doduše, bio je to dan otvorenih vrata tvrtke i sve je vrvilo od nadređenih. Nešto kasnije razgovarali smo s jednom od radnica ovog pogona koja je šturo kazala kako u dijelu u kojem ona radi nema problema, ali da u šivaoni jeste teško. No pred kameru fotoaparata nije željela. U svakom slučaju, navodi koje su njene kolege iznijeli novinarima Provjerenog, državne institucije moraju detaljno ispitati, a ne se zaustaviti samo na izjavi predsjednice radničkog vijeća koja im je navodno rekla da pritužbi nema.