Ilustracija(Foto: SBplus/arhiva)
Ako porod nije 'hitan', buduće majke moraju ići u gotovo 60 kilometara udaljenu bolnicu u drugoj županiji, a same moraju procijeniti za koliko vremena im stiže prinova i hoće li stići do bolnice prije početka poroda.
POŽEGA – Ravnatelj požeške Bolnice, Željko Glavić, krajem
lipnja je potvrdio kako je koronavirus 'ušao' i u prostore bolnice te kako je ondje
zaraženo 15 djelatnika s tri bolnička odjela. Tada su zahvaćeni odjel neurologije, plućni odjel te odjel za hitnu medicinu. No, čini se kako potencijalno zaraženih ima i na drugim odjelima. Problem sa eventualno zaraženim osobljem je izašao na vidjelo kada su pacijentice
ginekološkog odjela upućene na preglede i porod u drugu bolnicu, u drugoj županiji jer su dva ginekologa u samoizolaciji.
Neke Požežanke koje su u drugom stanju, a uskoro imaju termin za porod u požeškoj Općoj županijskoj bolnici, ondje to ipak neće moći realizirati. Naime,
veliki broj trudnica s područja Požeško-slavonske županije na društvenoj mreži
piše kako su im pregledi ili pomaknuti za 14 dana ili će na pregled morati ići
u Slavonski Brod. Buduće majke također pišu kako su ih iz požeške Bolnice
uputili da, ako osjete trudove i početak procesa poroda, umjesto u požešku, krenu u
slavonsko-brodsku bolnicu.
- Dva liječnika s ginekološkog odjela su u samoizolaciji. Trudnice koje uskoro trebaju roditi uputili smo na porod u slavonsko-brodsku bolnicu. Ova odluka donesena je u dogovoru s tom bolnicom zbog trenutne situacije na odjelu ginekologije u Požegi. Ambulanta i dalje radi u prijepodnevnim satima, a u našoj bolnici liječnici će 'obavljati' samo hitne porode. - za SBplus je izjavio ravnatelj Opće županijske Bolnice Požega, Željko Glavić.
Buduće majke će, čini se, same morati procijeniti za koliko vremena 'stiže' njihova beba, jer ako njihov porođaj nije 'hitan', ne preostaje im ništa drugo nego krenuti u pravcu slavonako-brodske bolnice. Poznato je kako put od Požege do Slavonskog broda traje
gotovo sat vremena, a s obzirom na to da neke trudnice žive još sjevernije u
odnosu na Požegu, njima će za dolazak u slavonsko-brodsku bolnicu trebati puno
više vremena. Upitno je kako će 'prebacivanje' trudnica na porod u gotovo 60
kilometara udaljenu bolnicu utjecati na gužve, ali i na njihovu sigurnost jer
povećanjem protoka ljudi u određenom prostoru povećava se i mogućnost zaraze
koronavirusom. Požežankama se samo preostaje nadati kako će mjera samoizolacije određena njihovim ginekolozima uskoro isteći te da će dijete na svijet ipak donijeti u svom gradu, bez prevelikog stresa.
No, važno je naglasiti kako je požeška Bolnica ipak pronašla rješenje za problem u kome se našla. Zahvaljujući korektnom odnosu požeške i slavonsko-brodske bolnice, koja i sama nije u idealnoj situaciji, Požežanke će svoju djecu na svijet donijeti u odličnim uvjetima.