Poštene društvene odnos uvažava u onoj mjeri u kojoj od njih imamo osobne koristi i obrnuto.
SLAVONSKI BROD - „Policija, nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja za kazneno djelo „Prijevara", podnosi kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu protiv 52-godišnjakinje iz Slavonskog Broda. Ona je osumnjičena da je, na štetu 39-godišnjaka iz Slavonskog Broda, počinila kazneno djelo prijevare tako što mu je, u listopadu prošle godine, obećala kako će ga zaposliti u jednoj javnoj ustanovi u Slavonskom Brodu i za tu uslugu, od njega, unaprijed, uzela novčani iznos veći od deset tisuća kuna, a on, do podnošenja prijave (krajem veljače ove godine) nije dobio posao niti mu je ona novac vratila".
Tako glasi današnje službeno priopćenje Policijske uprave brodsko-posavske. Jedno od svakodnevnih koje konkretno ne govori ništa, a načelno govori puno. O nama, građanima, zajednici, društvu…
Znajući kako nam nitko neće kazati o čemu se, u stvari, radi, zamolili smo neka nas poduče, na razini načela - što se događa s prijaviteljem kaznenog djela, u ovom slučaju s onim koji je mito dao. Hoće li i on biti progonjen.
Budući da su djela mita i korupcije u nadležnosti USKOK-a čija podružnica je smještena u Osijeku, ovdašnji pravosudnici mogli su nas tek uputiti na zakon.
Zakon je (ne)dvosmislen
Temeljem članka 293. Kaznenog zakon, službena ili odgovorna osoba koja zahtijeva ili primi mito… bit će kažnjena zatvorom „od jedne do deset godina".
Istim zakonom, u članku 294., propisano je kako će onaj „tko službenoj ili odgovornoj osobi, ponudi, dade ili obeća mito…" također bit kažnjen zatvorom „od jedne do osam godina".
Međutim, „počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. i 2. članka 294., koji je dao mito na zahtjev službene ili odgovorne osobe i prijavio djelo, prije njegova otkrivanja ili prije saznanja da je djelo otkriveno, može se osloboditi kazne".
Može, kaže zakonodavac, a ne mora. O tome, vjerojatno, odlučuje sud, a ne policija. Posljedično, samo po sebi postavlja se pitane - zbog čega Policija, nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja za kazneno djelo „Prijevara", podnosi kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu samo protiv 52-godišnjakinje iz Slavonskog Broda.
Zbog čega policija nije podnijela kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu i protiv 39-godišnjaka za kazneno djelo "Davanje mita"?
Osim toga, zbog čega je policija protiv 52-godišnjakinje podnijela kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu za "Prijevaru", kad se ovdje, očigledno, radi o "Uzimanju mita" ,ili, najblaže, posredovanju u počinjenju kaznenog djela "davanja" i/ili "primanja" mita. Zar policija podnsi kaznenu prijavu jer "davanje" i "uzimanje" mita nije okončano te je, temeljem te činjenice, počinjena "prijevara". Da je operacija "mito" uspjela, "prijevare" ne bi niti bilo. Ili?
Kad bi policija novinarima dala malo više informacija, ovakvih pitanja ne bi ni bilo.
Dakle, davatelja mita „može se osloboditi kazne".
Iz službene informacije je vidljivo kako je „39-godišnjak" prijavio „52-godišnjakinju" jer je „obećala kako će ga zaposliti u jednoj javnoj ustanovi u Slavonskom Brodu i za tu uslugu, od njega, unaprijed, uzela novčani iznos veći od deset tisuća kuna, a on, do podnošenja prijave (krajem veljače ove godine) nije dobio posao niti mu je ona novac vratila".
Što bi se dogodilo da je „39-godišnjak" dobio obećani posao? Vjerojatno „52-godišnjakinju" ne bi prijavio. Što znači da „39-godišnjak" nije pošten građanin, nego ljut prevareni kriminalac. Drugim riječima, poštene društvene odnos uvažava u onoj mjeri u kojoj od njih ima osobne koristi i obrnuto.