Kolumne : Oko nas

Aleksandra Primorac

Kolumne

Oko nas
Piše: Aleksandra Primorac
Objavljeno: 11.5.2016. u 0:01
Prikaza: 13315
|

Slavonski Brod, svaki dan, 13 sati

Autobus za Dortmund kreće s perona jedan

Kolodovor Slavonski Brod. Peron jedan. Svaki dan u 13 sati jedan autobus vozi za Njemačku. I sve veći broj Brođana koji u svoje kofere strpali su snove i nade u bolje sutra - daleko od zemlje u kojoj nemaju ni sadašnjost, a kamoli izglednu budućnost.

PLAČ malene djevojčice od četiri-pet godina prolamao se Autobusnim kolodvorom u Slavonskom Brodu, 4. svibnja, dok je svojim malim ručicama pokušavala doći do kofera u bunkeru autobusa kojim je put Njemačke trebao krenuti njen roditelj. Tek nakon što ju je otac uzeo u zagrljaj, šapnuo joj nekoliko rečenica gutajući knedlu u grlu, malena se uspjela smiriti.

'Autobus za Dortmund s perona jedan kreće u 13 sati.' Zvuk je to, barem se tako nada sve veći broj Brođana koji odlaze, kojim je označen i trenutak njihova puta u bolje sutra.

Priča mi to moja kćer koja je nazočila ovom događaju čekajući lokalni autobus kojim se kući vraća iz škole. Žao mi je što je morala vidjeti tu sliku koja malo koga može ostaviti ravnodušnim, ali u isto vrijeme sretna sam što taj dan nisam bila na radnom zadatku ispraćaja naših ljudi koji trbuhom za kruhom svakodnevno u velikom broju napuštaju domovinu. Sretna sam jer su zadržali barem to dostojanstvo da sami, bez očiju šire javnosti, isplaču svoje suze i progutaju svoje knedle. Možda bi bilo doboro da su snimke plača i grčevitog stiska malene djevojčice vidjeli odgovorni, ali iskreno, čisto sumnjam da bi ih se previše dojmile. Možda bi ih tek iskoristili u dnevno političke svrhe i takva prepucavanja.

Ista ona prepucavanja zbog kojih je u ovoj državi, iz dana u dan, sve manje posla, i ista ona prepucavanja koja su dosadila ljudima koji jedva spajaju kraj s krajem, pa su prinuđeni napuštati Hrvatsku odlazeći, uglavnom, u Njemačku i nadajući se boljem životu u zemlji u kojoj im, kako reče jedna moja prijateljica, trebaju samo pidžama i radno odijelo, ali u kojoj će njihov rad biti plaćen, a zarađeni novac dostatan da svojim obiteljima osiguraju normalan, ne luksuzan, nego normalan život. Takvih koji odlaze sve je više.

Svaki dan autobus jedan kreće za Njemačku

"Zadnjih par mjeseci, svakodnevno u 13 sati, kada s Autobusnog kolodvora kreće autbus za Njemačku, imamo gužvu i daleko veći broj putnika nego li ranijih godina. Autobusi odlaze puni", kaže nam Željko Kovačević, voditelj poslovnice APP-a u Slavonskom Brodu, dodajući kako je proteklog tjedna najveća gužva bila upravo u srijedu kada je iz Broda otišao pun autobus radnika zaposlenih na branju šparoga i jagoda.

"Bilo je strašno gledati te slike, tim više što su uglavnom odlazile majke, pa se ne zna je li teže bilo djeci, majkama ili očevima", s grčem na licu priča Kovačević potvrđujući da ti, emocijama nabijeni rastanci, pogađaju i vozače koji teško pričaju o svemu.

A teško pričaju i putnici koje smo zatekli u četvrtak i ponedjeljak na peronu jedan, gdje su čekali autobus za Njemačku.

"Pustite me, ne bih pričao", kaže nam gospodin srednjih godina. Mladić nedaleko njega samo kratko odgovara kako prati sestru koja odlazi u Njemačku raditi kao spremačica, jer ovdje sa završenim studijom ne može pronaći posao. Stoje u tišini, izmjene tu i tamo koju riječ, gledaju se, a kada autobus stigne kao da svi jedva čekaju da strpaju stvari u bunker i sjednu u autobus kako bi agnija oproštaja trajala što kraće. Kao da osjećaju sram što su prisiljeni otići, iako su i sami svjesni da oni za to krivi nisu.

Koliko ih je do sad otišlo nitko ne zna

Dio ih se nada kako će vratiti se brzo, dio odlazi s namjerom da stvore preduvjete kako bi za sobom 'povukli' obitelji, jer svojoj djeci ne žele danas-sutra priuštiti ovakva opraštanja na kolodvoru. A koliko ih je do sada otišlo nitko ne zna, osim da ih je iz dana u dan sve više.

Prema podacima s početka školske godine, koja je sada pri kraju, iz osnovnih škola ispisano je 143, a iz srednjih 150-ero učenika. Ukupno 293 iz škola ispisane djece čije su obitelji bolje sutra otišle potražiti izvan Brodsko-posavske županije, najčešće u Njemačkoj, Irskoj ili nekoj drugoj europskoj zemlji. Pa ako bi se svakom od ove ispisane djece dodali podaci o ocu i majci bilo bi to ukupno 879 osoba koje su početkom ove školske godine napustile županiju.

Niti u Zavodu za zapošljavanje ne mogu iznositi podatke o broju onih koji su posao otišli tražiti u inozemstvo. Kako su nam kazali u 2015. godini kao razlog odlaska s evidencije Zavoda tek je 75 osoba navelo preseljenje u inozemstvo. No, svjesni su u Zavodu kako nije riječ o relevantnom podatku, jer dio od ovih 75 osoba možda se i vratio, ali isto tako veliki broj evidentiranih jednostavno se prestane prijavljivati na Zavod za zapošljavanje zbog čega budu brisani s evidencije. A upravo među njima, 'krije' se i znatan broj onih koji su digli ruke od pokušaja preživaljavanja u Hrvatskoj i uputili se u novi život s nadom u bolje sutra.

Bolje sutra koje nitko nije htio 

Koliko je dio ljudi očajan, možda ponajbolje svjedoči priča o dvoje mladih ljudi koji su nedavno prodali kuću, malo dijete ostavili baki i djedu, a oni 'na blef' otišli u Njemačku pokušavajući naći bilo kakav posao. Jer oni koji su im pravo na rad trebali osigurati u Hrvatskoj, trenutno vode bitke između ustaša i partizana. Narod, barem ovaj u Slavonskom Brodu, za to vrijeme s nestrpljenjem očekuje zvuk spikera s Autobusnog kolodvora: 'Autobus za Dortmund preko Münchena-Ingolstadta-Nürnberga-Frankfurta-Kölna-Düseldorfa-Duisburga-Essena-Bochuna, s perona jedan kreće u 13 sati.' Zvuk je to kojim je označen, barem se tako nadaju, i trenutak njihova puta u bolje sutra.

Nažalost, to je ono sutra za koje se Hrvatska iz Jugoslavije izdvajala nije i ono sutra za koje hrvatski branitelji ginuli nisu. To je ono sutra koje zahvaljujemo našim političarima nesposobnim voditi državu.

*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije sbplus.hr portala.

Broj komentara: 10

Komentirati članak možete samo ako ste prijavljeni!

RegistracijaPrijava
Puslica

Puslica

Komentirano: 27.5.2016. | 13:22

1

Posao novinara je izvijestiti o trenutnim zbivanjima. Ali sve u svemu ima previše negativnosti u medijima. Kada se priča o negativnostima samo se još više potiće na negativno razmišljanje i pesimizam, to ima negativan kontraefekt na um čovejka koji vidi sve crno zbog toga.
Petar Bašić

Petar Bašić

Komentirano: 12.5.2016. | 0:46

2

Najbolji su ovi koji kažu: "je, ali u Njemačkoj moraju cijele dane raditi za 1300 eura, i kad plate stan i režije, ostane im 300 eura". Zaborave spomenuti "sitnicu" da u Hrvatskoj isto rade po cijele dane i kad plate stan i režije...fali im 300 eura! :))
istinozborac

istinozborac

Komentirano: 11.5.2016. | 18:04

3

Blade@komenar ti ima puno istinitih činjenica ali nisi naveo jednu koja ih sve briše,ti ljudi tamo RADE i zarađuju nekako za život
gavro

gavro

Komentirano: 11.5.2016. | 15:02

4

aj fala pink pantere na komentaru da ne moram se ja s budalom zaebavat
Stipe

Stipe

Komentirano: 11.5.2016. | 13:06

5

Ne treba se ništa sekirati. Evo uvozimo: "Radnike iz Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Rumunjske, Bugarske, kojima je ovdje nadnica dvostruko viša." Prvi članak na naslovnici. Bit će prometa za babe koje izdaju stanove :)
Gerilac

Gerilac

Komentirano: 11.5.2016. | 11:31

6

Kad odlaze roditelji u zreloj dobi, makar i sezonski, nemoguće je očekivati da će njihova djeca nakon završetka školovanja ostati. Mladi ispod 30 već su velikom većinom otišli. Tragedija jednog kraja koji odumire.
mazalo

mazalo

Komentirano: 11.5.2016. | 11:16

7

Hehe, ovi novi na vlast došli i obećali da neće više nitko morati otići iz Hrvatistana , a bogami kako vidim i autobusnu lijniju su osigurali da ne vozi kao prije jednom tjedno , sad vozi svaki dan.
dara

dara

Komentirano: 11.5.2016. | 11:10

8

Imamo i suprotnih primjera.Bivši milicajac Ivica Alilović u srpnju 1991.g. pobjegao je u Njemačku.I to u dane kad je bio najpotrebniji Hrvatskoj.Kad je rat završio evo našeg Alilovića u Hrvatsku.Nekim mutnim vodama dospio(jedan period) i do direktora staračkog doma.Pa kave on veze ima sa medicinom.Gdje kada i kako je on mogao završiti potrebite škole za tu funkciju.I dok nam djeca bježe u Njemačku ratni dezerteri(povratnici iz Njemačke)tipa Alilović određuju da li naši stariji i nemoćniji mogu u dom,te tko će u domu biti zaposlen.Zašto se na tu temu ne oglase naše braniteljske udruge.
Stipe

Stipe

Komentirano: 11.5.2016. | 10:58

9

@blade - i u Njemačkoj je kažu teško, došla kriza. Čak i tamo sad moraš raditi za plaću. Sramota. Nije ni dojčland ono što je nekad bila. No, nešto drugo sam htio reči. Zna se tko je kriv zato što naši ljudi odlaze u Njemačku.Glupi partizani, mamicu im njihovu. Da se nisu guzali 41-45 sad bi mi već dugo bili dojčland i ne bi morali ljudi nigdje ić. Al nemereš ti stoki nepismenoj niš objasnit.
Scipion

Scipion

Komentirano: 11.5.2016. | 8:10

10

Ko bi reko da ima toliko navijaca Borussije haha.

Broj komentara: 10

Komentirati članak možete samo ako ste prijavljeni!

RegistracijaPrijava

Komentari članaka objavljuju se u realnom vremenu. SBplus.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani.

Ostali članci u kolumni
SBplus.hr, Slavonski Brod : Još puno moramo raditi na osobnom sazrijevanju

Komentar tjedna 4. kolovoza

Još puno moramo raditi na osobnom sazrijevanju

4.8.2019. | 21:00
Premalo je policije, prometnih redara, komunalnih redara i inih na preveliku količinu naše neodgovornosti.
Premalo je policije, prometnih redara, komunalnih redara i inih na preveliku količinu naše neodgovornosti.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Pozitivne priče kao poticaj svima

Komentar tjedna od 15. do 21. srpnja

Pozitivne priče kao poticaj svima

21.7.2019. | 21:00
Upornost je aktere naših priča dovela tu gdje jesu. Iza njihove tek naoko bajkovite priče krije se pouka kako se za sve što vrijedi treba potruditi.
Upornost je aktere naših priča dovela tu gdje jesu. Iza njihove tek naoko bajkovite priče krije se pouka kako se za sve što vrijedi treba potruditi.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Nije baš uvijek sve samo u 'klikovima'

Komentar tjedna od 1. do 7. srpnja

Nije baš uvijek sve samo u 'klikovima'

7.7.2019. | 21:30
Življenje punim plućima nerijetko nam ukradu sve one crne, tužne i ružne vijesti, grčevi od neisplaćenih ili nedostatnih primanja, straha od toga hoćemo li djeci moći omogućiti školovanje. I zato su ovakvi događaji kada prevladamo grč, kada se, makar i na tren, opustimo i prepust
Življenje punim plućima nerijetko nam ukradu sve one crne, tužne i ružne vijesti, grčevi od neisplaćenih ili nedostatnih primanja, straha od toga hoćemo li djeci moći omogućiti školovanje. I zato su ovakvi događaji kada prevladamo grč, kada se, makar i na tren, opustimo i prepust
SBplus.hr, Slavonski Brod : Vijećniče Miloloža, raspelo svakako neće biti 'postavito'

Komentar tjedna 09. lipnja 2019.

Vijećniče Miloloža, raspelo svakako neće biti 'postavito'

9.6.2019. | 22:00
Mi tek možemo kazati bude li se udovoljilo vašim željama vijećniče Miloloža raspelo svakako neće biti 'postavito', nego postavljeno. Mada želimo vjerovati da do toga neće doći, jer to ne ide u prilog priči o životu koju su onomad, sudjelujući na iftaru, propagirali vjerski poglav
Mi tek možemo kazati bude li se udovoljilo vašim željama vijećniče Miloloža raspelo svakako neće biti 'postavito', nego postavljeno. Mada želimo vjerovati da do toga neće doći, jer to ne ide u prilog priči o životu koju su onomad, sudjelujući na iftaru, propagirali vjerski poglav
SBplus.hr, Slavonski Brod : Kako je Tolušić spasio Državnu izložbu lipicanaca u Brodu

Komentar tjedna od 6. do 12. svibnja

Kako je Tolušić spasio Državnu izložbu lipicanaca u Brodu

12.5.2019. | 22:05
Na prvu državnu izložbu lipicanaca trebao je doći i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Njegov dolazak bio je najavljen, no na kraju nije došao. Rekli bismo na sreću po izložbu i njene sudionike.
Na prvu državnu izložbu lipicanaca trebao je doći i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Njegov dolazak bio je najavljen, no na kraju nije došao. Rekli bismo na sreću po izložbu i njene sudionike.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Previše toga nas se ne tiče

Komentar tjedna

Previše toga nas se ne tiče

28.4.2019. | 21:40
U tjednu koji je iza nas, nakon blagdana, vratili smo se na baš sjajnoj svakodnevici. Onoj u kojoj nas se puno stvari ne tiče. Svakodnevici za koju i sami snosimo odgovornost. Svakodnevicu za koju se oni kojima danas dižemo spomenike nisu borili. Njima bi najveći spomenik bila na
U tjednu koji je iza nas, nakon blagdana, vratili smo se na baš sjajnoj svakodnevici. Onoj u kojoj nas se puno stvari ne tiče. Svakodnevici za koju i sami snosimo odgovornost. Svakodnevicu za koju se oni kojima danas dižemo spomenike nisu borili. Njima bi najveći spomenik bila na
SBplus.hr, Slavonski Brod : Svita će doći i proći. Mi ostajemo tu gdje jesmo.

Komentar tjedna od 8. do 14. travnja

Svita će doći i proći. Mi ostajemo tu gdje jesmo.

14.4.2019. | 21:00
Najavljen je dolazak premijera i pratnje mu, zbog čega je, čini se i pomaknut datum proslave Dana županije. No, svita će doći i proći. A mi ćemo ostati. Nažalost i dalje tu gdje jesmo, jer s politikom dodvoravanja, netalasanja i čuvanja svojih pozicija - naprijed ćemo teško. Koli
Najavljen je dolazak premijera i pratnje mu, zbog čega je, čini se i pomaknut datum proslave Dana županije. No, svita će doći i proći. A mi ćemo ostati. Nažalost i dalje tu gdje jesmo, jer s politikom dodvoravanja, netalasanja i čuvanja svojih pozicija - naprijed ćemo teško. Koli
SBplus.hr, Slavonski Brod : HDZ uvjeren kako će ih Slavonci opet dovesti do pobjede

Komentar tjedna 25. do 31. ožujka 2019.

HDZ uvjeren kako će ih Slavonci opet dovesti do pobjede

31.3.2019. | 21:30
U susret izborima HDZ-e je poručio kako vjeruju u pobjedu i to da će im Slavonija, kao i puno puta dosad, biti najjače glasačko tijelo na izborima koji slijede. I, unatoč svemu, mogli bi biti u pravu.
U susret izborima HDZ-e je poručio kako vjeruju u pobjedu i to da će im Slavonija, kao i puno puta dosad, biti najjače glasačko tijelo na izborima koji slijede. I, unatoč svemu, mogli bi biti u pravu.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Tko ne moli, ne voli Hrvatsku

Komentar tjedna 11. do 17. ožujka 2019.

Tko ne moli, ne voli Hrvatsku

17.3.2019. | 21:00
Danas, veliki vjernici koji se ujutro mole, a poslijepodne psuju i pozivaju na linč, stvaraju klimu "tko ne moli (javno i na sva zvona), ne voli Hrvatsku". Pa nam se onda događa da, u takvom dokazivanju domoljublja, za obnove crkvenih prozora i zvonika dajemo desetke tisuća prora
Danas, veliki vjernici koji se ujutro mole, a poslijepodne psuju i pozivaju na linč, stvaraju klimu "tko ne moli (javno i na sva zvona), ne voli Hrvatsku". Pa nam se onda događa da, u takvom dokazivanju domoljublja, za obnove crkvenih prozora i zvonika dajemo desetke tisuća prora
SBplus.hr, Slavonski Brod : Sačuvaj nas Bože budućnosti uz ovakve izjave

Šutnja nije uvijek zlato

Sačuvaj nas Bože budućnosti uz ovakve izjave

2.3.2019. | 21:00
Njih, očito, kao niti 'političare sitnih misli' ne proganja psiha niti se propituju. A može im se, jer im šutimo. Još gore, jer ih biramo. Nije problem u njima. Problem je u nama. U našoj šutnji. U našoj neinventivnosti. U činjenici da intelektualci, koji su uvijek i svugdje u sv
Njih, očito, kao niti 'političare sitnih misli' ne proganja psiha niti se propituju. A može im se, jer im šutimo. Još gore, jer ih biramo. Nije problem u njima. Problem je u nama. U našoj šutnji. U našoj neinventivnosti. U činjenici da intelektualci, koji su uvijek i svugdje u sv
SBplus.hr, Slavonski Brod : Kad ugasimo požar šteta je tu

Komentar tjedna od 10. do 17. veljače

Kad ugasimo požar šteta je tu

17.2.2019. | 21:00
Tri događaja koja su uvelike obilježila protekli tjedan u prvom redu ovise o onome što ponesemo iz kuće. Kada požar ugasimo šteta je već nastala. Treba stvoriti situaciju u kojoj do požara neće ni doći. Ili će barem biti sporadični, a ne pojava kako je to kod nas slučaj.
Tri događaja koja su uvelike obilježila protekli tjedan u prvom redu ovise o onome što ponesemo iz kuće. Kada požar ugasimo šteta je već nastala. Treba stvoriti situaciju u kojoj do požara neće ni doći. Ili će barem biti sporadični, a ne pojava kako je to kod nas slučaj.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane

Komentar tjedna od 28.1. do 3.2.

Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane

3.2.2019. | 21:00
Nakon godinu dana vidjet će se je li nekima Rafinerija bila tek prilika za osobnu promociju ili je ekologija ipak nešto za što se svesrdno zalažu.
Nakon godinu dana vidjet će se je li nekima Rafinerija bila tek prilika za osobnu promociju ili je ekologija ipak nešto za što se svesrdno zalažu.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Da nije tragično, bilo bi komično

Komentar tjedna

Da nije tragično, bilo bi komično

20.1.2019. | 21:00
Zbivanja koja su se dogodila proteklih tjedan dana u Hrvatskoj, usudili bismo se reći, nadmašila su filmske scene. Dok lokalni političari, još uljuljkani u sivilo siječnja, miruju, oni na državnoj razini pružili su i više nego dovoljno materijala da se svatko normalan više puta u
Zbivanja koja su se dogodila proteklih tjedan dana u Hrvatskoj, usudili bismo se reći, nadmašila su filmske scene. Dok lokalni političari, još uljuljkani u sivilo siječnja, miruju, oni na državnoj razini pružili su i više nego dovoljno materijala da se svatko normalan više puta u
SBplus.hr, Slavonski Brod : Kolege novinari, kritiku smo zaslužili svi

Otvorena izložba novinske fotografije

Kolege novinari, kritiku smo zaslužili svi

28.12.2018. | 21:00
Ako kao novinari kritiziramo događanja, pojave, odluke i radnje drugih kada to zaslužuju, onda - da bismo tako mogli raditi i nadalje - moramo kritizirati i sami sebe. A ovaj puta, kolege novinari, kritiku smo zaslužili svi.
Ako kao novinari kritiziramo događanja, pojave, odluke i radnje drugih kada to zaslužuju, onda - da bismo tako mogli raditi i nadalje - moramo kritizirati i sami sebe. A ovaj puta, kolege novinari, kritiku smo zaslužili svi.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Božićna želja

Umjesto komentara tjedna od 17. - 23.12.

Božićna želja

23.12.2018. | 21:10
Nećemo ove nedjelje, uoči Badnjaka i blagdana Božića o događajima koji su obilježili proteklih tjedan dana. Umjesto komentara tjedna Božićna želja. Za sve.
Nećemo ove nedjelje, uoči Badnjaka i blagdana Božića o događajima koji su obilježili proteklih tjedan dana. Umjesto komentara tjedna Božićna želja. Za sve.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Kad nakon mise pozivamo na linč neistomišljenika

Komentar tjedna od 2. do 9. prosinca

Kad nakon mise pozivamo na linč neistomišljenika

9.12.2018. | 21:05
Sveti Nikola je prošao i kasno je od njega tražiti promjene, no imamo vremena još moliti malog Isusa, pisati Djedu Božićnjaku ili razgovarati sami sa sobom pa krenuti u pozitivnom smislu mijenjati sebe kako bismo u radosti i veselju treće svijeće dočekali četvrtu nedjelju adventa
Sveti Nikola je prošao i kasno je od njega tražiti promjene, no imamo vremena još moliti malog Isusa, pisati Djedu Božićnjaku ili razgovarati sami sa sobom pa krenuti u pozitivnom smislu mijenjati sebe kako bismo u radosti i veselju treće svijeće dočekali četvrtu nedjelju adventa
SBplus.hr, Slavonski Brod : Vi ste gospodo krivi što se propituje Vukovarska kolona

Komentar tjedna od 19. do 25. studenoga

Vi ste gospodo krivi što se propituje Vukovarska kolona

25.11.2018. | 21:00
Ako i iduće godine kanite u Vukovar u studenom ići na izlet po novu dozu objava na društvenim mrežama, nemojte doći. Nemojte zbog tih ljudi koji su izgubili svoje živote. Nemojte zbog njihovih obitelji. Nemojte, jer zbog vas će netko uistinu biti prisiljen ukinuti komemoraciju i
Ako i iduće godine kanite u Vukovar u studenom ići na izlet po novu dozu objava na društvenim mrežama, nemojte doći. Nemojte zbog tih ljudi koji su izgubili svoje živote. Nemojte zbog njihovih obitelji. Nemojte, jer zbog vas će netko uistinu biti prisiljen ukinuti komemoraciju i
SBplus.hr, Slavonski Brod : Ministru Ćoriću, čini se, možemo vjerovati

Komentar tjedna od 5. do 11. studenoga

Ministru Ćoriću, čini se, možemo vjerovati

11.11.2018. | 21:10
Obzirom da je ovaj tjedan iznenadio Sikirevčane, koji mu u početku nisu vjerovali da će biti priključeni na tamošnje vodocrpilište - očito je da obećanjima ministra Ćorića možemo vjerovati. Stoga ne treba sumnjati u to kad kaže da neće inzistirati na tome da se utvrdi tko je, kak
Obzirom da je ovaj tjedan iznenadio Sikirevčane, koji mu u početku nisu vjerovali da će biti priključeni na tamošnje vodocrpilište - očito je da obećanjima ministra Ćorića možemo vjerovati. Stoga ne treba sumnjati u to kad kaže da neće inzistirati na tome da se utvrdi tko je, kak
SBplus.hr, Slavonski Brod : Kad bi barem slavonski novčanici bili prazni kao produktovod

Komentar tjedna od 21. do 28. 10. 2018.

Kad bi barem slavonski novčanici bili prazni kao produktovod

28.10.2018. | 22:15
Suđenje požeškom županu, predavanje o zraku druge katoegrije u Slavonskom Brodu te pražnjenje praznog produktovoda - teme su koje su obilježile protekli tjedan koji je veliki broj Brođana, nakon informacija iz medija, poželio novčanik prazan kao što je prazan Plinacrov produktovo
Suđenje požeškom županu, predavanje o zraku druge katoegrije u Slavonskom Brodu te pražnjenje praznog produktovoda - teme su koje su obilježile protekli tjedan koji je veliki broj Brođana, nakon informacija iz medija, poželio novčanik prazan kao što je prazan Plinacrov produktovo
SBplus.hr, Slavonski Brod : Generaliziranjem ne prekidamo šutnju nego pozivamo na linč

Lako je iz gomile vrištati na gomilu

Generaliziranjem ne prekidamo šutnju nego pozivamo na linč

17.10.2018. | 18:00
Lov na vještice je trebala biti davna prošlost. Bilo je dovoljno samo urti prstom u ženu i već je bila stavljena na lomaču. Imamo li pravo danas iz gomile uprti prstom u gomilu i 'spaliti', s onim lošim, i veliki broj iznimno kvalitetnih i vrijednih zdravstvenih djelatnika?
Lov na vještice je trebala biti davna prošlost. Bilo je dovoljno samo urti prstom u ženu i već je bila stavljena na lomaču. Imamo li pravo danas iz gomile uprti prstom u gomilu i 'spaliti', s onim lošim, i veliki broj iznimno kvalitetnih i vrijednih zdravstvenih djelatnika?
SBplus.hr, Slavonski Brod : Ruke

Svileni bomboni

Piše: Ana Krstičević

Ruke