Kolumne : Nedjeljna propovijed

Drago Hedl

Kolumne

Nedjeljna propovijed
Piše: Drago Hedl
Objavljeno: 24.3.2019. u 14:00
Prikaza: 2068
|

Piše Drago Hedl

Vlakom iz Broda u Osijek? Ekspresno: 7 sati i 18 minuta

root : Vlakom iz Broda u Osijek? Ekspresno: 7 sati i 18 minutaIlustracija (fotografija nije povezana s tekstom članka)(Foto: Matija Gudlin/ePodravina)

Hrvatske željeznice, uistinu, dolaze iz davnina. I danas vlakovi voze gotovo istom brzinom kakvom su vozili u vrijeme u kojem je živjela Ivana Brlić Mažuranić.

VLAK iz davnina, čitali smo ovih dana, stigao je u Slavonski Brod. Lijepo oslikan, neuobičajeno vedar za sumorne vlakove Hrvatskih željeznica, na putu iz Vinkovaca prema Zagrebu, zastao je u Slavonskom Brodu. A u njemu zanimljivi putnici – likovi iz mašte Ivane Brlić Mažuranić, ponovno u gradu u kojem je slavna spisateljica provela najveći dio svoga života. Stvarno lijep događaj, zanimljiva ideja koja će svakako pridonijeti promidžbi Slavonskog Broda kao turističkog odredišta, ali i divna gesta prema Ivani Brlić Mažuranić, kojoj Slavonski Brod može biti zahvalan za sve što je učinila u svijetu dječje književnosti.

Nezaboravni likovi iz njenih predivnih knjiga, poput Malika Tintilinića, Neve Nevičice, Potjeha, Domaćih, ribara Palunka, Stribora, a napose Šegrta Hlapića (objavljen u više od 130 izdanja!), uljepšavali su djetinjstvo mnogim generacijama. I zato ideja s Vlakom iz davnina, što je parafraza njezinih bajki, Priče iz davnina (objavljenih 1916.) stvarno je sjajna zamisao.

Naravno, sve bi to bilo dobro, krasno, divno i bajno - baš kao u bajkama Ivane Brlić Mažuranić - da Hrvatske željeznice, uistinu, ne dolaze iz davnina. I da ne voze gotovo istom brzinom kakvom su vlakovi vozili u vrijeme u kojem je živjela Ivana Brlić Mažuranić (travanj 1874. - rujan 1938).

Kopkao sam nedavno po redovima vožnje Hrvatskih željeznica i željeznica bivše države, a iz podataka na koje sam naišao uvjerit ćete se i sami kako prethodna rečenica ovoga teksta nije pretjerivanje. Hrvatske željeznice, tvrtka u vlasništvu Republike Hrvatske, koja porezne obveznike košta poput 'svetog Petra kajgane', vječiti gubitaš naslonjen na proračun (samo ove godine za unapređenje putničkog prometa platit ćemo oko pola milijarde kuna), zaista je željeznica iz davnina. Otrcani i prljavi vlakovi, nevjerojatno spora putovanja zbog očajnog stanja pruga, što posljedično odbija putnike i preusmjerava ih na kvalitetnije i brže načine putovanja, vjerojatno je jedna od najgorih u Europskoj uniji.

Dok je putovanje vlakom u zemljama poput Švicarske, Njemačke, Francuske ili Norveške, pravo uživanje – komforno, brzo, ugodno i zabavno – u Hrvatskoj nikada niste sigurni hoće li vas HŽ dovesti na vrijeme onamo kamo ste se uputili, hoćete li naći papira u WC-u, hoćete li se ljeti kuhati, a zimi smrzavati u kupeima HŽ-ovih vagona.

Vratimo se rečenici kako vlakovi HŽ-a danas, u prvoj četvrtini 21. stoljeća, voze gotovo istom brzinom kao što su vozili u prošlom. Prema redu vožnje koji je na snazi bio od svibnja do listopada davne 1940. (a koji se, u obimnoj zbirci redova vožnje čuva u Hrvatskom željezničkom muzeju u Zagreb) vidljivo je da je prije 79 godina vlak iz Osijeka do Vinkovaca (udaljenost 34 kilometra) vozio 56 minuta. Danas, gotovo osam desetljeća kasnije na toj željezničkoj trasi – obnovljenoj nakon Domovinskog rata - vlakovi voze 42 minute, odnosno samo 14 minuta kraće. Ta je pruga, inače, projektirana za brzinu vlakova do 120 kilometara na sat, no zbog sigurnosnih razloga vlakovi voze tek 80-ak km na sat.

Prema redu vožnje koji je važio do 11. prosinca 2011. od Osijeka do Zagreba, preko Strizivojne-Vrpolja vozio je izravni nagibni vlak i tu relaciju prevaljivao za 3 sata i 28 minuta. Međutim, novim redom vožnje, vrijeme putovanja produženo je za 34 minute pa je trajalo 4 sata i 2 minute. Danas, najbrža moguća veza tom prugom, na kojoj više ne voze izravni vlakovi ( putnici iz Osijeka moraju presjedati u Strizivojni), je 4 sata i 8 minuta, dakle čak 40 minuta duže nego što je to bilo prije samo desetak godina! Riječ je dakako o brzim vlakovima, jer oni putnički, od Osijeka do Zagreba (s presjedanjem u Strizivojni), danas voze od 7 sati i 58 minuta do čak 8 sati i 31 minutu!

Od Slavonskog Broda do Osijeka, ako vam se poklope sretne zvijezde, vlakom najbrže možete stići za sat i 16 minuta. No, ako vam se zalomi da iz Slavonskog Broda u Osijek krenete vlakom broj 2023, koji polazi u 23 sata, u Osijek ćete stići sljedećeg dana, u 6:18 sati. Putovat ćete, dakle, 7 sati i 18 minuta (jer ćete u Vinkovcima na vezu za Osijek morati čekati punih 5 sati i 44 minute)!

Nisu li to uistinu vlakovi iz davnina? Vlakovi kakvima je u svom životu putovala Ivana Brlić Mažuranić.

*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije sbplus.hr portala.

Broj komentara: 4

Komentirati članak možete samo ako ste prijavljeni!

RegistracijaPrijava
Taubek

Taubek

Komentirano: 25.3.2019. | 10:12

1

@rakija vlak je u Titino vrijeme od Zagreba do Kutine vozio pol sata a danas vozi sat i pol 64km, Zagreb-Cakovec je 80km i vlak vozi 3i pol sata. Ovakve zeljeznice su najvise sprdnja od giganta nego sto neko ima koristi. Da se nisu godinama uhljebljivali podobni danas bi HZ bio respektabilna tvrtka a autobusni prijevoznici bi molili tko ce se s njima viziti od SB-ZG
rakija

rakija

Komentirano: 24.3.2019. | 19:26

2

HZ-u je navodno bila neisplativa izravna linija ZG-SB-OS pa su ju ukinuli! Da se uspostavi uistinu brza, izravna i ucestalija linija mnogi ljudi bi putovali sa njom! Vani se putuje vlakom na posao i preko 200 km, samo je kod nas sve neisplativo! Ne mogu pospajati vece gradove u Slavoniji, osudjeni smo na propast!
joso87

joso87

Komentirano: 24.3.2019. | 16:59

3

U članku samo dijagnoza... Terapija je ukidanje svih subvencija, privatizacija i otpuštanje par tisuća uhljeba!
12345

12345

Komentirano: 24.3.2019. | 16:25

4

To se zove vozni red, a ne kašnjenje po čemu su poznatiji...a zašto se ovo naziva članakom....

Broj komentara: 4

Komentirati članak možete samo ako ste prijavljeni!

RegistracijaPrijava

Komentari članaka objavljuju se u realnom vremenu. SBplus.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani.

Ostali članci u kolumni
SBplus.hr, Slavonski Brod : Zbog brodske županije HDZ mijenja ime

Piše Drago Hedl

Zbog brodske županije HDZ mijenja ime

21.7.2019. | 14:00
Ne bi ih to puno ni koštalo: kratica HDZ ostaje ista, ne bi morali mijenjati ni logotip. A i slogan ''Vjerodostojno'', tako bi postao još vjerodostojniji, pa bi glatko i ponosno mogli reći: Naše ime je naš program!
Ne bi ih to puno ni koštalo: kratica HDZ ostaje ista, ne bi morali mijenjati ni logotip. A i slogan ''Vjerodostojno'', tako bi postao još vjerodostojniji, pa bi glatko i ponosno mogli reći: Naše ime je naš program!
SBplus.hr, Slavonski Brod : Ruka ruku mije, nafta obadvije

Piše Drago Hedl

Ruka ruku mije, nafta obadvije

14.7.2019. | 14:00
Ovih dana na okućnici Slavice Mendelski u Garčinu pojavio se moćni rovokopač, gusjeničar, 35-tonski kamioni i desetak radnika vinkovačke tvrtke Sokol, te još četvero-petero ljudi (neki i iz JANAF-a) koji su nadgledali radove. JANAF je službeno objavio kako je riječ o redovitom od
Ovih dana na okućnici Slavice Mendelski u Garčinu pojavio se moćni rovokopač, gusjeničar, 35-tonski kamioni i desetak radnika vinkovačke tvrtke Sokol, te još četvero-petero ljudi (neki i iz JANAF-a) koji su nadgledali radove. JANAF je službeno objavio kako je riječ o redovitom od
SBplus.hr, Slavonski Brod : Premijerov san u staklarskoj radnji

Piše Drago Hedl

Premijerov san u staklarskoj radnji

7.7.2019. | 14:00
Automobilski gigant, koji diljem svijeta zapošljava 660.000 ljudi, svjestan svih prednosti lokacije (autocesta, željeznička pruga, riječna luka, tradicija u metaloprerađivačkoj industriji…) pored tolikih ponuda, odlučio se baš ovdje, na parceli većoj od 85 hektara, graditi novu t
Automobilski gigant, koji diljem svijeta zapošljava 660.000 ljudi, svjestan svih prednosti lokacije (autocesta, željeznička pruga, riječna luka, tradicija u metaloprerađivačkoj industriji…) pored tolikih ponuda, odlučio se baš ovdje, na parceli većoj od 85 hektara, graditi novu t
SBplus.hr, Slavonski Brod : Stranačka iskaznica bolja je od lutrije u komunizmu

Piše Drago Hedl

Stranačka iskaznica bolja je od lutrije u komunizmu

30.6.2019. | 14:00
Rečenica o tome kako će ljudi ''ostati u našoj općini ako im se osigura posao'', danas ima smisla koliko i tvrdnja da je Zemlja ravna ploča. Naravno, još ima onih koji vjeruju i u jedno i u drugo.
Rečenica o tome kako će ljudi ''ostati u našoj općini ako im se osigura posao'', danas ima smisla koliko i tvrdnja da je Zemlja ravna ploča. Naravno, još ima onih koji vjeruju i u jedno i u drugo.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Mačići se bacaju u vodu, kučići pale benzinom

Piše Drago Hedl

Mačići se bacaju u vodu, kučići pale benzinom

16.6.2019. | 14:00
Ubojici bi trebalo smanjiti kaznu jer se ne radi o djelu teškog ubojstva, već usmrćenja. Kao što vidite, razlika je ogromna: nije isto kada vas netko ''teško ubije'' ili samo ''usmrti''. Kao što je i razlika kada vas netko 88 puta ubode nožem, ili kada vas polije benzinom i zapal
Ubojici bi trebalo smanjiti kaznu jer se ne radi o djelu teškog ubojstva, već usmrćenja. Kao što vidite, razlika je ogromna: nije isto kada vas netko ''teško ubije'' ili samo ''usmrti''. Kao što je i razlika kada vas netko 88 puta ubode nožem, ili kada vas polije benzinom i zapal
SBplus.hr, Slavonski Brod : Radnici Đure dobili otkaz, ali je brodska župa spašena!

Piše Drago Hedl

Radnici Đure dobili otkaz, ali je brodska župa spašena!

9.6.2019. | 14:00
I kakvu poruku iz svega izvući? Držeći se onog naslova iz Novog lista, možda bismo mogli reći da stečajevi puno bolje završe kad su u božjim rukama, nego u rukama naših političara.
I kakvu poruku iz svega izvući? Držeći se onog naslova iz Novog lista, možda bismo mogli reći da stečajevi puno bolje završe kad su u božjim rukama, nego u rukama naših političara.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Dinamu i Hajduku najbolje bi sudili Bad Blue Boysi

Piše Drago Hedl

Dinamu i Hajduku najbolje bi sudili Bad Blue Boysi

2.6.2019. | 14:00
U strankama su, opće je poznato, samo čestiti, besprijekorni, duboko moralni, pošteni i pravdoljubivi ljudi. Nema tamo ološa i smeća, lopova i kriminalaca, obiteljskih nasilnika, pedofila. U strankama je sve ono najbolje što ovaj narod ima. Iznova i iznova, uvjeravamo se u to baš
U strankama su, opće je poznato, samo čestiti, besprijekorni, duboko moralni, pošteni i pravdoljubivi ljudi. Nema tamo ološa i smeća, lopova i kriminalaca, obiteljskih nasilnika, pedofila. U strankama je sve ono najbolje što ovaj narod ima. Iznova i iznova, uvjeravamo se u to baš
SBplus.hr, Slavonski Brod : Marušić i Duspara nisu ni do koljena upravi HŽ-a

Piše: Drago Hedl

Marušić i Duspara nisu ni do koljena upravi HŽ-a

26.5.2019. | 14:00
Dečki iz HŽ-a Duspari i Marušiću nisu ni do koljena. Cijeli sustav Hrvatskih željeznica u opakom je gubitku ili, kako bi se narodski reklo, u krasnom k...cu.
Dečki iz HŽ-a Duspari i Marušiću nisu ni do koljena. Cijeli sustav Hrvatskih željeznica u opakom je gubitku ili, kako bi se narodski reklo, u krasnom k...cu.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Nije važno kolika je plaća, već koliko se vraća

Piše Drago Hedl

Nije važno kolika je plaća, već koliko se vraća

19.5.2019. | 14:00
Gdje je tu greška?, pita se naš junak, ostavši u šoku kako on, čak ni u mašti, ne može steći ono što je dužnosnicima s plaćom od 16, 17 ili 18 tisuća kuna pošlo na javi? Kako oni to mogu, a običan čovjek, čak kad se prepusti sanjarenju, ne može ni tada?
Gdje je tu greška?, pita se naš junak, ostavši u šoku kako on, čak ni u mašti, ne može steći ono što je dužnosnicima s plaćom od 16, 17 ili 18 tisuća kuna pošlo na javi? Kako oni to mogu, a običan čovjek, čak kad se prepusti sanjarenju, ne može ni tada?
SBplus.hr, Slavonski Brod : Ne bojte se trihinele, izumire zajedno sa svinjama

Piše Drago Hedl

Ne bojte se trihinele, izumire zajedno sa svinjama

5.5.2019. | 14:00
Mogli bismo se upitati ne maže li to, Brodsko-posavska županija, vrat debeloj guski. Naime, sa stotinjak tisuća kuna, pomaže vlasnicima registriranih klaonica da ispune zakonsku obvezu i pošalju meso svake zaklane životinje na analizu. Ali, što je s klanjem na obiteljskim seoskim
Mogli bismo se upitati ne maže li to, Brodsko-posavska županija, vrat debeloj guski. Naime, sa stotinjak tisuća kuna, pomaže vlasnicima registriranih klaonica da ispune zakonsku obvezu i pošalju meso svake zaklane životinje na analizu. Ali, što je s klanjem na obiteljskim seoskim
SBplus.hr, Slavonski Brod : Nagradno pitanje: Što je LORA?

Piše Drago Hedl

Nagradno pitanje: Što je LORA?

28.4.2019. | 14:00
Kada bi postojali razumni i trezveni odgovori na sva ta pitanja i kada bismo kao društvo bili spremno prihvatiti istinu da sve iz (novije) prošlosti – a mislimo tu ponajviše na omladinske radne akcije – nije u današnje vrijeme neprihvatljivo, smiješno ili zastarjelo, sigurno se n
Kada bi postojali razumni i trezveni odgovori na sva ta pitanja i kada bismo kao društvo bili spremno prihvatiti istinu da sve iz (novije) prošlosti – a mislimo tu ponajviše na omladinske radne akcije – nije u današnje vrijeme neprihvatljivo, smiješno ili zastarjelo, sigurno se n
SBplus.hr, Slavonski Brod : Da je po Žuji, Brod bi već imao Sveučilište

Piše Drago Hedl

Da je po Žuji, Brod bi već imao Sveučilište

21.4.2019. | 14:00
Čini se da je Zakon, prilikom donošenja, imao grešku u nazivu. Umjesto Zakon o osnivanju, trebalo je stajati: Zakon o snivanju… jer Brođani obećano Sveučilište još i danas – snivaju. Zbog ovakvih i sličnih zakona, u ovoj državi, kako izgleda, samo je Žuja zakon.
Čini se da je Zakon, prilikom donošenja, imao grešku u nazivu. Umjesto Zakon o osnivanju, trebalo je stajati: Zakon o snivanju… jer Brođani obećano Sveučilište još i danas – snivaju. Zbog ovakvih i sličnih zakona, u ovoj državi, kako izgleda, samo je Žuja zakon.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Brođani se jedini ne stide Slavonije

Piše Drago Hedl

Brođani se jedini ne stide Slavonije

14.4.2019. | 14:00
Slavonije i svega što je slavonsko, počeli smo se odricati, brisati je kako sa zemljovida tako i iz političkog života, onako kako su Veles, Korenica, Mitrovica, Drvar… nakon raspada Jugoslavije brisali iz naziva ono Titov. A da nas Slavonce, kad smo se postidjeli Slavonije, nitko
Slavonije i svega što je slavonsko, počeli smo se odricati, brisati je kako sa zemljovida tako i iz političkog života, onako kako su Veles, Korenica, Mitrovica, Drvar… nakon raspada Jugoslavije brisali iz naziva ono Titov. A da nas Slavonce, kad smo se postidjeli Slavonije, nitko
SBplus.hr, Slavonski Brod : Za Ribića i župana Marušića Bruxelles je predaleko

Piše Drago Hedl

Za Ribića i župana Marušića Bruxelles je predaleko

7.4.2019. | 14:00
Ribić je na listi deveti, Marušić jedanaesti, pa su im šanse za ulazak u Europarlament ravne izgledima da prvi čovjek koji će kročiti na Mars bude Hrvat. Međutim, onamo i pripadaju jer i Slavonija je na dnu pa je logično da se ondje nađu i njeni predstavnici.
Ribić je na listi deveti, Marušić jedanaesti, pa su im šanse za ulazak u Europarlament ravne izgledima da prvi čovjek koji će kročiti na Mars bude Hrvat. Međutim, onamo i pripadaju jer i Slavonija je na dnu pa je logično da se ondje nađu i njeni predstavnici.
SBplus.hr, Slavonski Brod : Batina ima dva kraja, ali ne i za Batiniće?

Piše Drago Hedl

Batina ima dva kraja, ali ne i za Batiniće?

31.3.2019. | 14:15
Nije se te batine bojao ni bivši načelnik Općine Sibinj, Batinić, ni lokalni političari, ni njihovi prijatelji ''poduzetnici''. Dobro, imali su malo neugodnosti, morali su na policiju i sud i na nekoliko tjedana u zatvor, a neki bogme i u susjednu Bosni i Hercegovinu, dok pravosu
Nije se te batine bojao ni bivši načelnik Općine Sibinj, Batinić, ni lokalni političari, ni njihovi prijatelji ''poduzetnici''. Dobro, imali su malo neugodnosti, morali su na policiju i sud i na nekoliko tjedana u zatvor, a neki bogme i u susjednu Bosni i Hercegovinu, dok pravosu
SBplus.hr, Slavonski Brod : Pred Dusparom je teška odluka

Piše Drago Hedl

Pred Dusparom je teška odluka

17.3.2019. | 14:00
Postavimo pitanje drugačije: je li se i jedna žena, vidjevši molitelje pred ulazom u bolnicu, okrenula i vratila kući, preobraćena i odlučna roditi? Jesu li pogledi skrušenih molitelja s krunicom u ruci omekšali njihova srca pa su se od ubojica (kakvima ih molitelji vide) premetn
Postavimo pitanje drugačije: je li se i jedna žena, vidjevši molitelje pred ulazom u bolnicu, okrenula i vratila kući, preobraćena i odlučna roditi? Jesu li pogledi skrušenih molitelja s krunicom u ruci omekšali njihova srca pa su se od ubojica (kakvima ih molitelji vide) premetn
SBplus.hr, Slavonski Brod : Brodska policija spasila bi ministricu Žalac

Piše Drago Hedl

Brodska policija spasila bi ministricu Žalac

10.3.2019. | 14:00
Današnju priču završimo vicem koji se pričao u bivšem sustavu, a aktualan je i danas, možda i više nego prije. Partijski sekretar projurio kroz crveno svjetlo, zaustavi ga policajac (tada milicajac) iza raskršća i shvativši što je uradio, ispriča se uvaženom drugu: Oprostite, sam
Današnju priču završimo vicem koji se pričao u bivšem sustavu, a aktualan je i danas, možda i više nego prije. Partijski sekretar projurio kroz crveno svjetlo, zaustavi ga policajac (tada milicajac) iza raskršća i shvativši što je uradio, ispriča se uvaženom drugu: Oprostite, sam
SBplus.hr, Slavonski Brod : Od onih s lažnom diplomom opasniji su oni s pravom

Piše Drago Hedl

Od onih s lažnom diplomom opasniji su oni s pravom

3.3.2019. | 14:00
Oni koji su diplomu stekli, a da ne znaju ni gdje se njihov fakultet nalazi, puno su opasniji od onog jadnog dvojca - jednog u Slavonskom Brodu, drugog u Novoj Gradiški - koje su ukebali s lažnom diplomom. Naime, njih je nemoguće eliminirati ih s mjesta na kojima se nalaze.
Takvi koji su diplomu stekli, a da ne znaju ni gdje se njihov fakultet nalazi, da nikada nisu vidjeli svoje profesore, da ne znaju kako izgledaju fakultetske predavaonice i amfiteatri ili kako se ispunjava prijavnica za ispit, e, takvi su puno opasniji od onog jadnog dvojca - jed
SBplus.hr, Slavonski Brod : Je li virovitički župan lav, a brodski bubamara?

Piše Drago Hedl

Je li virovitički župan lav, a brodski bubamara?

24.2.2019. | 14:00
Jesu li tu županiju, u odnosu na ostale, poharala sva četiri jahača Apokalipse, a Brodsko-posavsku sačuvale dobre vile, ili je virovitički župan Igor Andrović bio revniji u proglašavanju elementarnih nepogoda? Možda su njegove veze s ministrom Tolušićem čvršće od onih između Maru
Jesu li tu županiju, u odnosu na ostale, poharala sva četiri jahača Apokalipse, a Brodsko-posavsku sačuvale dobre vile, ili je virovitički župan Igor Andrović bio revniji u proglašavanju elementarnih nepogoda? Možda su njegove veze s ministrom Tolušićem čvršće od onih između Maru
SBplus.hr, Slavonski Brod : Prijedlog županu Marušiću: Pozovite Tolušića na kebab!

Piše Drago Hedl

Prijedlog županu Marušiću: Pozovite Tolušića na kebab!

17.2.2019. | 14:00
Korist od te posjete bila bi dvostruka: em bismo, umjesto smrdljive farme dobili green field investiciju, em bi narod - vidjevši Tolušića kako masti brke poljskim kebabom – bio sto posto siguran da su priče o zagađenom mesu u Hrvatskoj, obična novinarska patka. I to ne patka iz u
Korist od te posjete bila bi dvostruka: em bismo, umjesto smrdljive farme dobili green field investiciju, em bi narod - vidjevši Tolušića kako masti brke poljskim kebabom – bio sto posto siguran da su priče o zagađenom mesu u Hrvatskoj, obična novinarska patka. I to ne patka iz u
SBplus.hr, Slavonski Brod : Ruke

Svileni bomboni

Piše: Ana Krstičević

Ruke